Bakterie wywołujące próchnicę przesuwają się z czasem w kierunku miazgi, którą potocznie nazywa się nerwami, w skutek czego dochodzi do jej zakażenia i powstania stanu zapalnego.

Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na mechanicznym usunięciu bakterii z korzeni zęba przy użyciu precyzyjnych narzędzi. Dzięki tym narzędziom lekarz oczyszcza wnętrze korzenia, a następnie szczelnie wypełnia go specjalnym materiałem. W celu sprawdzenia prawidłowego wypełnienia zęba wykonuje się zdjęcie RTG. Takie zdjęcie jest możliwe w naszym gabinecie dzięki  radiowizjografii.

Kiedy należy leczyć ząb „kanałowo”.

W przypadku pojawienia się silnego bólu występującego samoistnie, nasilającego się w nocy, narastającego. Czasem ulgę przynoszą zimne napoje, ale jest ona tylko chwilowa. Pacjent może też czuć tak zwane  „wysadzanie” zęba z zębodołu oraz ból przy nagryzaniu. Przyczyną tych objawów jest stan zapalny miazgi zęba (czyli tkanek znajdujących się w jego wnętrzu pod szkliwem i zębiną w tzw. komorze miazgi), jej zakażenia lub martwicy a czasem towarzyszy temu również stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych (tkanek znajdujących się przy wierzchołku korzenia zęba).

Stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych może przebiegać bezobjawowo ( zdarza się, że zęby z takimi zmianami patologicznymi nie bolą przez dłuższy czas) aż nagle ból przychodzi bardzo silny. Może temu towarzyszyć obrzęk a czasami pojawia się też ropień, który należy naciąć, aby przynieść pacjentowi ulgę i umożliwić odpływ treści ropnej.