Higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna, ponieważ tylko odpowiednia pielęgnacja pozwala nam zachować swoje zęby do późnej starości. Wiele osób uważa, że problemy z próchnicą czy zmianą koloru wynikają z genetyki, jednak są w ogromnym błędzie. To źle dobrana szczoteczka, pasta i wiele innych czynników mają wpływ na to, czy zęby oraz dziąsła będą zdrowe. Każdy powinien zdawać sobie sprawę, co należy wziąć pod uwagę podczas zakupu akcesoriów i jakie metody stosować, by skutecznie pielęgnować jamę ustną.


Wybór szczoteczek oraz technika szczotkowania


dentystaNa rynku pojawia się coraz więcej propozycji szczoteczek manualnych oraz elektrycznych od różnych producentów. Przez to wybór jest znacznie trudniejszy, bowiem trzeba zwracać uwagę na nawet najmniejszy szczegół, który mógłby wpłynąć na polepszenie pielęgnacji. Należy zacząć od budowy szczoteczki – grubości szyjki oraz rodzaju włosia. Oba elementy muszą zostać dopasowane do uzębienia oraz jego wrażliwości, dlatego tak wiele modeli się od siebie różni. Do wyboru jest włosie miękkie, średnie oraz twarde – w zależności od stanu dziąseł i ich potrzeb. Bez dobrej pasty i sposobu szorowania nie da się jednak utrzymać uzębienia w dobrym stanie. Stomatolog zawsze podczas wizyty daje wskazówki, czy lepiej skorzystać z pasty chroniącej dziąsła, czy niwelującej nadwrażliwość. Dopasowana pasta oraz szczoteczka to większość sukcesu. Nie należy jednak zapominać o podstawowych technikach szczotkowania, do których należą szorowanie, metoda okrężna oraz wymiatająca. Każda z nich jest równie ważna, dlatego mycie zębów powinno trwać nie mniej niż 2 minuty.


Dodatkowe elementy profilaktyki


Szczotkowanie jest najważniejszą, aczkolwiek nie jedyną czynnością, jaką powinno się wykonywać w ramach dbania o uzębienie. Warto zaopatrzyć się również w nić dentystyczną oraz płyn do płukania, których stosowanie zaleca niejeden dentysta. Z ich pomocą można znacznie skuteczniej utrzymywać swoje zęby w dobrym stanie, jednocześnie zapominając o przewlekłych problemach i bólu.


Wybór akcesoriów do mycia zębów jest bardzo ważny, tak samo jak stosowana metoda oraz częstotliwość. Tylko codzienna dbałość o jamę ustną może zagwarantować długie zdrowie dziąseł i brak problemów ze stałymi zębami w późniejszych latach. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o dopasowaniu pasty oraz szczoteczki do swoich potrzeb oraz myciu zębów minimum 2 razy dziennie po posiłku. Dentysta podczas wizyty kontrolnej na pewno dostrzeże różnicę i da wskazówki, jakie dodatkowe środki można dobrać, by nie mieć problemów z próchnicą oraz nadwrażliwością.