Wszelkie problemy z zębami objawiają się przede wszystkim strasznym bólem. W takich sytuacjach wizyta u dentysty jest więc priorytetem, by jak najszybciej zdiagnozować przyczynę i rozpocząć leczenie. Zanim jednak wpadnie się w panikę w obawie o leczenie kanałowe bądź wyrywanie zęba, warto znać rodzaje bólów oraz ich przyczyny, co pozwoli w przyszłości zapobiegać takim sytuacjom. Nie oznacza to, że pojawienie się pierwszych objawów należy lekceważyć, gdyż mogą być one wczesnym zwiastunem nadchodzących problemów. Jak więc rozpoznać typ bólu i gdzie szukać jego przyczyny?


Skąd może brać się ból zębów?


Przyczyn występowania bólu zębów może być wiele, jednak każdy z nich się od siebie różni. Zupełnie inaczej będziemy odczuwać ostry ból wynikający z nadwrażliwości, a inaczej z próchnicy czy innych zaawansowanych chorób. Objawiają się one w innych sytuacjach i w odmienny sposób, co pozwala w pewnym stopniu je od siebie rozróżnić. Jeśli ból pojawia się nagle, np. w czasie jedzenia bądź picia i po chwili przemija jest to objaw nadwrażliwości. Jej przyczyną jest głównie utrata szkliwa, wynikająca z nieodpowiedniej pielęgnacji. Stomatolog w takiej sytuacji dobiera rodzaj pasty oraz szczoteczkę, przypominając jak powinno wyglądać prawidłowe szczotkowanie.


Zupełnie inaczej objawia się problem z próchnicą, który może zakończyć się nawet zapaleniem miazgi. Ból chroniczny lub pulsujący do ich pierwsze objawy, informujące o nieprzemijającym problemie, który powinien być szybko rozpoznany przez dentystę. Im dłużej zwleka się z umówieniem wizyty, tym większe prawdopodobieństwo późniejszego wyrywania zębów.


Bardzo rozpoznawalny jest także intensywny ból, spowodowany towarzyszącym obrzękiem związanym z bakteriami w jamie ustnej, ale nie tylko. Jeśli dojdzie do zapalenia tkanek bądź pojawi się ropień, jest to stan zaawansowany, gdzie dentysta jest wręcz nie do uniknięcia. Tylko on będzie w stanie dobrać sposób leczenia do stopnia zagrożenia zębów.


Każdy jest narażony na problemy z uzębieniem, które objawiają się właśnie poprzez bóle zębów. Jedynie odpowiednio dobrana oraz stosowana pielęgnacja jest w stanie zapobiec chorobom. Zanim uda się zapisać na wizytę do dentysty warto wiedzieć z czym ma się do czynienia i jak poważny jest to problem. Być może pierwsze kroki w kierunku pozbycia się bólu okażą się na tyle skuteczne, że nie będzie konieczności podejmowania zaawansowanego leczenia. Jeśli jest on intensywny i nie znika, nie można go bagatelizować. Wizyta u specjalisty będzie w tym przypadku konieczna.